Kiterjesztett gyártói felelősség

A kiterjesztett gyártói felelősség, azaz extended producer responsibility (röviden EPR), már a világ több országában megjelent, de az Európai Unió volt az első, aki a kezdeményezésnek jogszabályi hátteret adott, melyet adaptálva hazánkban is megjelent az erre vonatkozó szabályozás a kiterjesztett gyártói felelősségi rendszer működésének részletes szabályairól szóló 80/2023. (III. 14.) Korm. rendelet képében.

A rendszer alapgondolata, hogy a gyártott termékek életciklusának végén a belőlük képződő hulladékok teljes kezelésének költségét az adott terméket gyártók vagy az adott országban forgalomba hozók térítsék meg.

Tehetjük fel kérdésként, hogy erre mégis miért volt szükség? A válasz a modern fogyasztói társadalomban és annak szokásaiban keresendő... Biztosan sokan – többek között mi is – tapasztalták, hogy az utóbbi években (évtizedekben) a fogyasztói elvárásokat kiszolgáló termelői tevékenységek óriási mértékben növelték a hulladék képződés volumenét, ami sajnos – a hulladékkezelési technológiák fejlődésének és kapacitásainak elmaradása miatt – hatalmas környezetterhelést jelentettek és jelentenek a mai napig is egyes régiókban. Ennek megoldása – a fogyasztási szokásaink átgondolása mellett – a körforgásos gazdaságra való áttérés, melynek értelmében a hulladék nagy része másod nyersanyagként újrahasználatra vagy újrahasznosításra kerül, melyben igen nagy szerepe lesz az újonnan – már jogszabályi keretet kapó – létrejövő rendszernek.

A rendszerben lehetőség van egyéni, illetve kollektív – azaz a hulladékgazdálkodási koncesszor által végrehajtott – kötelezettség teljesítésnek, melyek szerződéses alapon kerülnek meghatározásra.

A jogszabály újfajta megközelítést igényel, tereli az érintetteket a körforgásos működés felé, ami a jelenlegi működési folyamatok felülvizsgálatát igényli. Ebben a felülvizsgálatban, a szükséges adminisztrációban segítjük partereinket.

Legfrissebb bejegyzéseink

Amikor van egy jó ötlet az jó

De hogyan lehet ezt elkerülni? A válasz egyszerű: körültekintéssel. Bár azért ennek megvannak a maga nehézségei és viszonylag könnyű elveszni a kötelezőségek rengetegében.
Elolvasom

Alapállapot, avagy a történelem titkai

Egy létesítmény tervezésekor több esetben felmerül a felszín alatti vízre és földtani közegrevonatkozó mintavételek szükségessége. Sokan félnek tőle, mert attól tartanak, hogy kiderülvalami, mi lesz akkor? Mi inkább azt kérdezzük, hogy mi történik akkor, ha nem derül ki? Ismerjük a területelőéletét? Tudjuk, hogy milyen tevékenységeket végeztek ott korábban? Milyen anyagokattároltak? Történt-e bármilyen havária esemény, baleset? […]
Elolvasom

Jókor, jó helyen

A hazai – de mondhatnánk az Európai Uniós – jogi szabályozás meglehetősen bonyolult és sokrétű, de ahogy azt már mindenki tudja - a „nem tudás nem mentesít”. Sok olyan tevékenység van, mely, habár először nem tűnik annak, de bizony engedély- vagy bejelentés köteles, melyek elmulasztása következményekkel járhat. Éppen ezért kiemelten fontos, hogy a megfelelő időben […]
Elolvasom
Komplex szemléletünkkel környezetvédelmi szakmai támogatást, jogszabályi normakontrollt, konkrét tervezési, modellezési szolgáltatásokat végzünk a hivatalos engedélyeztetési eljárások menedzselése mellett.
Designed by Kompakt Design
Copyright © 2024 EcoPlan.hu
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram