Magyarországot az elmúlt években egyre súlyosabb aszályok és azok hatásai sújtják, mely a klímaváltozás hatásainak és az ezzel növekvő extrémitásoknak (hőhullámok, nagy intenzitású csapadékok előfordulási gyakoriságának növekedése) köszönhető, viszont a hatási súlyosbítja a nem megfelelő vízgazdálkodási gyakorlat.
A klímaváltozás következtében egyre gyakoribbak és hosszabbak a csapadékmentes időszakok, miközben a nyári hónapokban fokozódik a hőmérsékleti extrémitások előfordulása. Ez különösen veszélyezteti a mezőgazdaságot, amely gazdasági és társadalmi szempontból is kulcsfontosságú ágazat hazánkban.
Néhány adat a 2024. évről:
A problémát súlyosbítja a vízkezelési infrastruktúra elavultsága, melynek - jelen szempontból - legjelentősebb hiányossága a vízmegtartó rendszerek hiánya. Ahelyett, hogy a csapadékvíz hatékony tárolása lenne a cél, a legtöbb esetben a gyors levezetésre koncentrálnak a területet művelők. Ennek következtében a termőföldek kiszáradnak, a talaj vízmegtartó képessége romlik, és jelentősen csökken a terméshozam.
Sürgős reformokra van szükség, melyek közül a legfontosabbak a korszerű öntözési technológiák bevezetésére, a vízvisszatartó létesítmények kiépítésére és szükség van egy átfogó szemléletformálására is a gazdálkodók körében.
Az ország klímatudatossága csak akkor válhat valóban hatékonnyá, ha a vízgazdálkodást stratégiai szinten kezelik, és a mezőgazdaságot is fenntarthatóbb pályára állítják. Az aszályok egyre gyakoribb előfordulása komoly figyelmeztetés, melyet nem lehet a szőnyeg alá söpörni, stratégiai döntésekre van szükség, ugyanakkor a termelők tudatossága kulcsfontosságú a mezőgazdasági művelés folyamatos fenntartása érdekében.